Jon Dahl Tomasson og Sebastian Larsson ser ud til at være et godt makkerskab på det svenske landshold.
I hvert fald er Sveriges nye landstræner glad for, hvad han har set fra sin assistent, og Jon Dahl Tomasson håber derfor, at den tidligere spiller fortsætter i jobbet.
Det fortæller han i podcasten 'Lundh' ifølge Fotbollskanalen.
- Jeg er meget tilfreds med, hvordan vi arbejdede sammen uden den seneste samling, siger Sveriges danske landstræner, inden han også roser sin assistent for hans fodboldforståelse.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Men han er også en god person, og vi kommer godt ud af det med hinanden. Jeg synes, han gjorde et rigtig godt stykke arbejde både uden for, men også på banen.
- Så jeg har fortalt forbundet, at de skal forsøge at lave en aftale med Sebastian, siger Jon Dahl Tomasson.
Sebastian Larsson, der kun har kontrakt frem til juni, har tidligere selv givet udtryk for, at han gerne fortsætter i rollen som assistent på landsholdet.
Den tidligere midtbanespiller spillede det meste af sin karriere i England og nåede at blive noteret for hele 133 kampe på det svenske A-landshold.

Sverige




































