I 2014 var Erik Durm med til at vinde VM for Tyskland, efter sommerferien skal den 30-årige back spille 2. Bundesliga.
Durm spillede i sidste sæson blot 574 minutter fordelt på ni kampe for Frankfurt, derfor han han valgt at forlade Europa League-vinderne, i stedet skifter han til Kaiserslautern.
- Jeg har aldrig spillet for Kaiserslautern, alligevel føles det som at komme hjem. Kaiserslautern var grunden til, at jeg startede med at spille fodbold.
- Jeg kom ofte på stadion med mine forældre, og jeg har aldrig mistet kærligheden til klubben. Jeg ved, hvor meget Kaiserslautern betyder for folket, og jeg vil gøre alt, for at vi får en succesfuld sæson, fortæller Durm i præsentationen på klubbens hjemmeside.
Artiklen fortsætter efter billedet

Erik Durm har tidligere været klubber som Dortmund, Huddersfield og senest Frankfurt. Han er noteret for syv landskampe.
— 1. FC Kaiserslautern (@Rote_Teufel) June 22, 2022

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
Kaiserslautern
Eintracht Frankfurt
Bundesliga
Tyskland 2. Bundesliga




































