Selv om Mikkel Kaufmann er udlejet til Karlsruhe, holder angriberen sig stadig opdateret på udviklingen i FC København.
Det fortæller den 22-årige spydspids i et interview med bold.dk.
Her forklarer Kaufmann, at han også har fulgt med i, hvilke skridt løverne har taget, efter Jacob Neestrup overtog roret i efteråret.
- Selvfølgelig følger jeg med i, at holdet har fået ny træner, og hvordan de spiller under ham. Det tror jeg er rimelig naturligt, selv om man er udlejet, siger Kaufmann til bold.dk.
Karlsruhe-danskeren fortæller videre, at han har bemærket Neestrups villighed til at give unge spillere chancen. Selv i Champions League.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Jeg synes, det er fedt, at FCK gør det på den måde, siger han og fortsætter.
- Især i Champions League, hvor man godt kunne tænke, at man skulle gå ind til turneringen med den der indstilling om, at 'uha nu skal vi passe på og ikke sende en ung gut ind på den største scene.'
- Men det var de ligeglade med. De gjorde det bare, og så kunne man også se, at de unge gutter leverede. Det var super fedt at se, siger angriberen.
Uvis om FCK-fremtid
Mikkel Kaufmanns lejeaftale i Karlsruhe løber til slutningen af indeværende sæson, og herefter har han fortsat halvandet år tilbage af sin aftale i FCK.
Det tidligere AaB-talent tør dog ikke endnu spå om, hvorvidt han vender retur til den danske hovedstad.
- Jeg ved det ikke. Man kan aldrig sige aldrig, for det er ikke til at vide, hvad der kommer til at ske i fodbold.
- Men på nuværende tidspunkt synes jeg, det er svært at give et ordentligt svar på det, siger Kaufmann.
Har du talt med Jacob Neestrup?
- Nej, det har jeg ikke. Jeg har ikke talt med nogen fra FCK, fastslår angriberen.
Mikkel Kaufmann skiftede fra AaB til FCK i januar 2020.
I alt har han optrådt 38 gange for løvernes førstehold.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
FC København
Karlsruhe
3F Superliga




































