1. Division -KIF-boss: Vi har holdninger til hvem der spiller
2019-11-12 12:05:02
Foto: Kolding IF

KIF-boss: Vi har holdninger til hvem der spiller

Kolding IF-bestyrelsesformand Claus Holm-Søberg fortæller, at man i ledelsen har haft holdninger til, hvilke spillere der skulle spille kampene.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

Kolding IF fyrede mandag sin cheftræner Anders Jensen. Dermed var samarbejdet slut efter nogle år, hvor klubben er gået fra at være på randen af nedrykning i 2. division til at være i toppen af 1. division.

Bestyrelsesformand Claus Holm-Søberg var en af beslutningstagerne, og det var svært.

- Det er selvfølgelig ikke en let beslutning, for jeg har været i klubben i rigtig mange år og har været sammen med Anders i lang tid, siger Claus Holm-Søberg til bold.dk.

Årsagerne til fyringen blev fremlagt i en pressemeddelelse, hvor sportschef Niki Zimling udtalte sig således:

- Hvis vi skal opfylde klubbens helt overordnede målsætninger, er forandring påkrævet. Vi har behov for en cheftræner der i højere grad kan udvikle holdet, spillestilen og den enkelte spiller. Vi savner at der bliver taget bedre hånd om nytilkomne spillere og talenter ligesom klubbens egne talenter i de kommende år i større grad skal bringes i spil, lød det.

Det var uden held, da bold.dk forsøgte at ringe op til Niki Zimling, så derfor gik vi til den næste person, der i pressemeddelelsen var listet som en, der kunne svare på spørgsmål om fyringen.

Bestyrelsesformand Claus Holm-Søberg forklarer, at Anders Jensen ikke i høj nok grad har efterlevet de ting, som Zimling udtaler i pressemeddelelsen.

- Nej, vi søger i hvert fald en, der kan det i højere grad, end Anders har gjort.

Hvordan er det kommet til udtryk, at Anders ikke har kunnet det i høj nok grad?

- Jamen det vil jeg ikke kommentere på. Det er for specifikt. Det har jeg ikke lyst til, siger Claus Holm-Søberg.

Det er siden kommet frem, at det ikke kun er ovenstående parametre, der har været afgørende for fyringen. I hvert fald fortæller Anders Jensen, at ledelsen har haft andre holdninger til, hvilke spillere, der skulle spille kampene.

Claus Holm-Søberg afviser, at man i ledelsen har forsøgt at presse Anders Jensen til at bruge bestemte spillere.

- Jeg synes ikke, vi har forsøgt at trække noget ned over hovedet på ham, men vi har haft nogle holdninger til tingene, ja.

Hvad tænker du om det principielle i, at en ledelse har holdninger til den slags? Er det ikke træneren, der er ansat til at stille holdet?

- Jo, det er det. Men det har jeg ikke yderligere til. Det er selvfølgelig ikke ledelsen, der sætter holdet – det er cheftræneren.

- De samlede årsager står i pressemeddelelsen, og det er ikke kun én ting, der har været afgørende.

Nej, men en af årsagerne er vel også det, at I ikke har været tilfredse med, at han har brugt de spillere, som han har brugt?

- Ja, det er den tolkning, du kan lægge i det. Ja, rigtigt.

Er det en forkert tolkning?

- Jeg har ingen kommentarer til det. Vi har lovet Anders, at vi har sendt pressemeddelelsen ud, og at det er det, vi henviser til. Vi har i princippet ikke yderligere kommentarer, siger Claus Holm-Søberg.

Anders Jensen nåede tre år og et halvt år i spidsen for Kolding IF.

Annonce
Annonce

17 kommentarer

Se kommentarer
Annonce