Jess Thorup starter snart et nyt kapitel i sin karriere, når han skal på et sandt eventyr.
Den danske cheftræner er blevet præsenteret hos storklubben Al Ahly, og derfor sætter han nu kursen mod Egypten.
Nyheden skaber også glæde i den danske U21-landsholdslejr.
Landstræner Lars Knudsen har flere gange arbejdet tæt sammen med Thorup, da han var en del af Thorups stab i både FC Midtjylland og FC Augsburg.
– Jeg har gratuleret Jess, og det er selvfølgelig en spændende udfordring, han har fået. Så det glæder jeg mig bare over på hans vegne.
– Jeg tænker, at det er superfedt for ham. Jess har haft en flot karriere som træner og har lavet nogle flotte resultater der, hvor han har været.
Artiklen fortsætter efter billedet

– Så jeg synes bare, at det er en fed udfordring, han har fået, siger Lars Knudsen til Bold.
Al Ahly har oplyst, at Thorup kommer til at tage sin egen stab med.
Det bliver et hold af fem folk, som er en fysisk træner, analytiker, målmandstræner og så to assistenter.
Har Jess Thorup haft ringet til dig?
– Haha. Det er et godt spørgsmål, men det kan jeg ikke sige noget om, siger Lars Knudsen og afviser, at han skulle være på vej væk.
– Nej, det tror jeg ikke, at du skal regne med.
Dermed bliver Lars Knudsen i Danmark, hvor han skal forsøge at føre U21-landsholdet frem til en EM-slutrunde.
Fredag aften gælder det kampen mod Østrig hjemme på Vejle Stadion.

Danmark U21


































