


Vatanspor leverede tirsdag aften en af de helt store pokalsensationer.
Holdet fra Aarhus var store underdogs mod AaB, og forhåndsfavoritterne fra Aalborg kom da også planmæssigt foran.
Men til allersidst vendte det hele.
Vatanspor leverede to hurtige mål, og så var overraskelsen en realitet.
Dagen derpå har Bold taget en snak med Haci Kara, der er cheftræner for Vatanspor, og han sætter ord på den vilde slutspurt.
- Det var virkelig magisk, men det var hele kampen faktisk. Ikke kun de sidste ti minutter.
- Fra første fløjt følte vi, at vi var godt med, og at vi godt kunne matche AaB på nogle punkter.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Jo længere, vi kom ind i kampen, jo mere selvtillid og tiltro fik vi, og så kunne vi godt mærke, at der var noget i vente. Også selvom vi kom bagud, siger han.
Vatanspor havde det hårdt ind på grønsværen, og det var netop det, der fik Karas tro til at vokse.
- Vi træner to gange om ugen, men når jeg kan se spillere gå i krampe og stadigvæk fortsætte, så tror man også på, at det kan lade sig gøre.
Før kampen var det ikke nødvendigvis den følelse, han havde, selvom han selvfølgelig havde en tro på, at alt kunne gå op i en højere enhed.
- Jeg tænkte, at vi skulle undgå store smæk.
- Vi har selvfølgelig også set AaB’s resultater, og vi tænkte nok også, at de ville spare nogle spillere, og de har nok også tænkt, at de ’bare’ skulle møde et hold fra Jyllandsserien.
- Så de tænkte måske, at det skulle være en stille og rolig dag på kontoret for dem, og det ville vi gerne bruge mod dem.
- Vi skulle give os 100 procent i alt, og jeg kunne også mærke, at spillerne var meget fokuserede før kampen, siger han.
Håber på AGF
En sejr af den kaliber har selvsagt stor betydning for Vatanspor.
Og det har den af flere grunde.
- Det er kæmpe for klubben. Vi slår et hold fra 1. division, som er tidligere danske mestre.
- De har spillet jeg ved ikke hvor mange europæiske kampe, og de er fuldtidsprofessionelle. Så for klubben er det kæmpe.
- På holdet er der kommet mange nye spillere til den her sæson. Så det giver os rigtig meget i forhold til sammenhold og tro på egne evner.
- Selvom vi er en meget lille klub, så har vi ønsker og ambitioner om at komme højere op i rækkerne, og det her kan måske være med til at tiltrække flere spillere. Nu håber vi, at vi kan ride videre på bølgen, siger han.
Vatanspor er nu i bowlen torsdag, hvor der trækkes lod til tredje runde af turneringen.
Her træder samtlige Superliga-hold ind i turneringen, og der er ingen tvivl om, hvem Vatanspor gerne vil trække.
- Jeg synes, det kunne være fedt at møde de danske mestre fra AGF.
- Vi er fra samme by, og vi mødte dem jo for fire år siden, hvor vi tabte 0-8.
- Så det må gerne blive AGF eller en af de helt store. Ellers håber jeg, at vi trækker nogle, hvor vi kan være med, beretter han.
Slutteligt sætter Vatanspor-træneren også lidt ord på sportchefens løfte om at give en bytur, hvis holdet leverede sensationen mod AaB.
- Det er vores kære sportschef, der lover guld og grønne skove, og så må man en gang i mellem punge ud, siger han grinende
Kara fortæller afslutningsvist, at nogle af spillerne tog ud for at fejre sejren, men for mange står onsdagen på arbejde, og derfor må den helt store fest vente lidt endnu.

AaB
Betano Pokalen
Vatanspor

























