Daniel Krog forlader Skive IK, når hans kontrakt løber ud efter sæsonen. Keeperen har dog ikke kunne vise sig frem i foråret, fordi han har siddet ude med en skade - men det bekymrer ikke 26-årige Krog.
- Udefra set kan det måske se lidt underligt ud, at jeg vil prøve at tage et skridt op efter en lang skadespause, men jeg føler, at det er rigtigt, siger Daniel Krog til bold.dk.
- Når jeg har været klar, er det gået rigtig godt. Jeg har bevist mit niveau, og jeg er overbevist om, at klubberne herhjemme ved, hvilket niveau jeg har, siger Daniel Krog.
Keeperen har fået sin fodboldopvækst i OB, hvor han dog ikke nåede at få førsteholdsdebut. Han fik dog love at snuse til livet som fuldtidsprofessionel, og det vil han gerne prøve igen.
- Jeg vil som minimum spille 1. division, men jeg er også klar til at tage kampen op med en anden keeper i Superligaen. Jeg har også tænkt, at jeg godt kan være klar til et udlandsophold - det er tidspunktet også rigtig godt til. Jeg har en fin alder og er ikke begyndt at tænke på familie og den slags endnu.
- Der er mange muligheder, men jeg vil rigtig gerne tilbage til et fuldtidssetup, så jeg kan bruge al min tid på det, sige Daniel Krog.
- Jeg håber at tage et skridt op. Selvom jeg måske kommer til en klub, som ligger længere nede i tabellen, end vi gør lige nu, så kan det jo sagtens være et større setup, og det er det, jeg gerne vil.
- Jeg er fortrøstningsfuld. Jeg har været i en del klubber efterhånden, så der skal nok være nogen derude, der kender mig, siger Daniel Krog.
Den 26-årige keeper har været i Skive siden 2013, hvor han kom til fra Hobro. Han har tidligere spillet i FC Fredericia, OB og Otterup.


Skive IK
Betinia Liga






























