Alexis Mac Allister er en af Liverpools centrale profiler, hvilket understreges af de kampe, argentineren har spillet i denne sæson.
Han har spillet 41 kampe på tværs af alle turneringer, hvor det er blevet til fem scoringer og fire oplæg.
Op til Galatasaray-kampen blev Mac Allister spurgt om sin egen situation og holdkammeraten Ryan Gravenberchs nylige kontraktforlængelse.
- Først og fremmest vil jeg gerne lykønske Ryan. Jeg synes, det er virkelig godt for ham, og han fortjener det, fordi han har været en virkelig vigtig spiller for os i en sæson, hvor vi vandt Premier League, hvilket slet ikke er nemt. Så, tillykke til ham.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Hvad angår mig, så er vi ikke i kontraktforhandlinger, men jeg har ikke travlt – det er bare fakta.
Siden skiftet fra Brighton i 2023 har Mac Allister i alt noteret sig for 136 optrædener for The Reds. Han har kontraktudløb til sommeren 2028.
Tirsdag aften skal han og Liverpool i aktion mod Galatasaray i Champions League.

VM Morgenbriefing: Norge drømmer videre - Mbappé knuser Sverige
Hattrick | Afsnit 129Erling Haaland sendte Norge i ottendedelsfinalen, hvor selveste Brasilien nu venter. Vi ser på den norske eufori og de stærke reaktioner fra både Haaland og Ståle Solbakken.
Læs mere
Liverpool
Champions League



































