Bundesliga -Loyal Frankfurt-back tager tre år mere
2019-09-10 16:10:27
Foto: Getty Images

Loyal Frankfurt-back tager tre år mere

Eintracht Frankfurt har sikret sig en ny aftale med Timothy Chandler, som har brugt det meste af sit liv i klubben.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

Timothy Chandler er en rigtig klubmand, og han har nu helliget de næste tre år af sit liv til Eintracht Frankfurt.

De to parter har således forlænget deres aftale, så den nu løber til sommeren 2022.

29-årige Timothy Chandler fik det meste af sin fodboldopdragelse i Frankfurt og var også i klubben i de første seniorår, men kunne ikke komme på førsteholdet.

Så i 2011 drog han mod Nürnberg og tog tre og et halvt år der, inden han vendte hjem til sin ungdomsklub.

Sidste sæson blev totalt smadret af en knæskade, og i denne sæson har han spillet én af tre kampe.

- Med sin dynamik og varierende spillestil er Timmy ikke bare vigtig på banen, men også som meningsdanner og forbillede i miljøet omkring klubben.

- Vi er glade for, at han er kommet over sine skadeproblemer, og vi ønsker ham godt helbred og stor succes i den kommende år, siger sportsdirektør Bruno Hübner til klubbens hjemmeside.

Timothy Chandler er født i Frankfurt, men har amerikansk pas. Han har derfor spillet 29 kampe for USA.

Han har spillet i alt 110 kampe for Eintracht Frankfurt.

Annonce
Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce