


FC Midtjylland tog mandag aften en sikker sejr mod AaB. I anden halvleg blev arbejdsbetingelserne svære for nordjyderne, da Mathias Ross blev sendt tidligt i bad.
På trods af det var Lucas Andersen okay tilfreds med holdets præstation. Midtjyderne var bare mere kyniske, og så blev det svært med en mand i undertal.
- Som jeg sagde i pausen, så spiller vi en god første halvleg. Jeg synes egentlig, at vi kommer fint ud til anden halvleg, og så er det klart, at det gør det sværere med en mand i undertal. Vi kæmper røven ud af bukserne, og vi gør, hvad vi kan.
- Vi har nogle små muligheder, hvis vi får puttet dem ind, så kan vi måske begynde at ligge et pres, men sådan skulle det ikke værre.
- Vi bliver ved med at tro på det, men det er klart, at det gør det betydeligt sværere, men sådan er fodbold. Vi har tabt i dag. Midtjylland var mere kyniske, og så kigger vi frem mod næste weekend, fortæller han til Discovery+.
Artiklen fortsætter efter billedet

Lucas Andersen blev også spurgt ind til, hvordan det var at få 75 minutter i benene efter en lang skadesperiode.
- Jeg tager alt med, hvad jeg kan få. Efter så lang en periode uden fodbold, så er jeg bare glad for at komme ind og få nogle bolde og hele tiden bliver stærkere. Så gør det det også endnu nemmere, når man kommer ind på et hold, der gør det så fantastisk, siger han.
AaB møder i næste weekend Silkeborg på hjemmebane.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
AaB
3F Superliga





































