3F Superliga -Lyngby-reserve vil tale fremtid til december
2016-11-17 19:02:25
Foto: Jesper Poulsen / bold.dk

Lyngby-reserve vil tale fremtid til december

Lyngbys Frederik Gytkjær vil gerne have mere spilletid og vil tale med David Nielsen om fremtiden efter efterårssæsonen.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

Frederik Gytkjær har haft svært ved at spille sig til en fast plads på holdet i Lyngby i dette efterår, men gjorde i denne uge god reklame for sig selv, da han scorede tre gange i reserveholdskampen mod FC København.

Gytkjær har tidligere udtalt, at et vinterskifte kan komme på tale, men resten af efteråret holder han udelukkende fokus på at præstere på banen.

- Det var fedt at få vist, at jeg stadig kan, og lige nu tænker jeg først og fremmest kun på de sidste kampe i efteråret for Lyngby og håber, jeg kommer til at spille, siger Gytkjær til bold.dk.

- Jeg har talt løbende med David Nielsen og Thomas Nørgaard i løbet af efteråret, så vi ved, hvor hinanden står, men her og nu er det i alles interesse at holde fokus på efterårets sidste kampe.

Frederik Gytkjærs storebror Christian har haft stor succes siden sit skifte til norsk fodbold, men Frederik har ikke gjort sig tanker om, hvorvidt han også skal prøve lykkes i det norske.

- I min situation overvejer man selvfølgelig, hvad der skal ske, for det er ikke en holdbar situation, men om det skal være det ene eller andet sted, har jeg ikke tænkt så meget over.

- Hvis jeg kommer til en ny klub, skal de have en plan for mig og hente mig ind for at bruge mig. Hvor det bliver, ved jeg ikke. Jeg har en aftale frem til sommer, og sætter mig ned med min agent og klubben efter de sidste kampe og taler om tingene.

23-årige Gytkjær har i denne sæson spillet 11 kampe i Superligaen. Tre af dem har været fra start.

mikkel@bold.dk

Annonce

1 kommentar

Se kommentarer
Annonce