Harry Maguire er ved en græsk domstol blevet idømt 15 måneders betinget fængsel.
Dommen falder i forbindelse med en episode på ferieøen Mykonos i august 2020, hvor Maguire var involveret i et slagsmål uden for en bar.
Ifølge Sky Sports News er han blevet kendt skyldig i ikke-alvorlig vold, modstand mod anholdelse og forsøg på bestikkelse.
Maguire har dog hele tiden nægtet sig skyldig, og hans advokater vil nu anke dommen.
Den 32-årige midtstopper blev oprindeligt dømt i sagen i 2020, men den dom blev annulleret efter appel i overensstemmelse med græsk lovgivning.
Artiklen fortsætter efter billedet

Sagen har siden været udskudt flere gange - senest i oktober 2025.
Den nye dom lyder på 15 måneders betinget fængsel, hvilket betyder, at Maguire ikke skal afsone, medmindre han begår ny kriminalitet i prøvetiden.
Manchester United har endnu ikke kommenteret på onsdagens udvikling i sagen.

Få Braithwaite hjem til Superligaen
Ugens Suppe | Afsnit 3Kan vi få Martin Braithwaite hjem til Superligaen? I anledningen af Kasper Junkers retur til Danmark kigger vi på, hvilke danske spillere i det store udland, vi gerne vil have hjem.
Læs mere
Manchester United
Premier League





























