






FC Fredericia klarede sig onsdag aften videre til tredje runde i Oddset Pokalen.
Superliga-oprykkerne avancerede med en 4-2-sejr over sjællandsserie-holdet Tune IF, der ellers havde solid opbakning fra de mange fremmødte tilskuere på hjemmebanen Tune Stadion.
Forhåndsfavoritterne fra Fredericia tog føringen efter bare tre minutters spil på mål af Martin Huldahl.
Senere i første halvleg fulgte Oscar Buch og Patrick Egelund op med scoringer til 2-0 og 3-0.
Hjemmeholdet gav dog ikke op uden kamp, og i det 34. minut udnyttede Marc Sørensen sit fornuftige venstre ben til at reducere til 1-3.
Artiklen fortsætter efter billedet

Efter en times spil udbyggede Fredericia til 4-1, og kort efter blev kampen sat på pause.
Det skete efter et grimt sammenstød, hvor Tunes Patrick Arentzen kom slemt til skade. Han måtte tilses længe og havde brug for hjælp til at komme fra banen.
Sammenstødet kostede et direkte rødt kort til Fredericia-keeperen Etienne Green, og det gav lidt tro på tingene for hjemmeholdet.
Den tro steg yderligere, da Tune reducerede til 2-4, kort efter at kampen var blevet genoptaget.
Målet blev til efter et mindre skydetelt i Fredericia-feltet, hvor det til sidst var en af gæsternes egne spillere, der sparkede bolden i mål.
Det forblev ved 4-2 til slutfløjt, og dermed er Fredericia klar til tredje runde i pokalturneringen.

FC Fredericia
Oddset Pokalen
Tune IF


































