Malmö FF ruster sig til fremtiden.
Tirsdag eftermiddag oplyser den svenske storklub, at man henter 18-årige Bleon Kurtulus i Halmstad og udstyrer den unge stopper med en lang aftale.
Kurtulus fik sin Allsvenskan-debut som bare 16-årig og var i sidste sæson fast mand i den bedste svenske række, hvilket også kastede en nominering til årets unge spiller af sig.
I Malmö glæder man sig over, at tilgangen af forsvarstalentet, som besidder et enormt potentiale, lyder det fra fodbolddirektør Daniel Andersson.
- Bleon er en teknisk dygtig midterforsvarer med god spilforståelse, som trods sin unge alder også har vist stor modenhed i sine beslutninger.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Han er et ungt talent med stort udviklingspotentiale, samtidig med at hans præstationer i Allsvenskan sidste år viste, at niveauet allerede er højt.
- Han er også stærk i duelspillet, og efter sidste sæson er der mange, som har fået øjnene op for hans potentiale. Vi har stor tro på Bleon fremadrettet og er glade for, at han er kommet til os for at opnå sportslig succes og fortsætte sin udvikling.
- Det bliver meget spændende at følge hans rejse her i Malmö, lyder det.
Bleon Kurtulus står noteret for syv optrædener på det svenske U21-landshold.

Malmö FF
Halmstad
Allsvenskan

































