


Det kører ikke rigtig for Malmö FF i øjeblikket.
Efter tre uafgjorte resultater på stribe efterfulgt af et nederlag er Malmö dumpet ned som nummer seks i Allsvenskan, men onsdag var det Europa League og en mulighed for et moralsk boost, der ventede for Henrik Rydströms tropper.
Sådan skulle det ikke gå.
Hjemme på Eleda Stadion var Malmö bagud med 0-2 efter 23 minutter, hvor Petar Stanic og Eric Bile havde scoret for Ludogorets.
Sent i kampen fik Malmö reduceret, da den tidligere Randers-spiller Lasse Berg Johnsen fik bolden i mål.
Artiklen fortsætter efter billedet

Svenskerne kunne dog ikke forhindre nederlaget, da der fortsat stod 2-1 til Ludogorets ved slutfløjt. Jens Stryger Larsen spillede fuld tid, mens Anders Christiansen startede inde, men blev skiftet ud efter pausen.
Søndag skal Malmö FF i aktion igen i Allsvenskan, hvor de møder bundproppen IFK Värnamo.
Her har Malmö behov for point, hvis de vil spille europæisk fodbold i næste sæson. Du kan læse mere om det her.

VM Morgenbriefing: Norge er ude og Argentina gjorde det igen
Hattrick | Afsnit 146Semifinalerne ved VM er nu på plads. Vi ser tilbage på Norges dramatiske exit mod England, endnu et argentinsk comeback og et semifinalebrag mellem England og Argentina.
Læs mere
Ludogorets
Malmö FF
Europa League




































