2022-08-04 08:14:50

Medie: Barcelona fik nej til CL-penge på forskud

UEFA har angiveligt afvist en forespørgsel fra Barcelona, der ønskede at få fremtidige Champions League-indtægter udbetalt på forskud.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

FT

BAR

6 - 0

CUN

Barcelonas økonomi er vaklende, og det tvinger den catalanske klub til at tænke i alternative baner.

I løbet af sommeren har Barcelona således solgt ud af klubbens medierettigheder for at genere likviditet her og nu til at kunne gennemføre transfers og registrere nye spillere.

Det er dog ikke alt, der kan lade sig gøre, og det har Barcelona eftersigende fået at mærke.

Ifølge det engelske medie The Athletic har UEFA nemlig afvist en forespørgsel fra Barcelona, der ønskede at få udbetalt fremtidige Champions League-indtægter på forskud.

The Athletic skriver, at forespørgslen fra Barcelona formentlig blev lavet under den forhenværende præsident Josep Maria Bartomeu, og at den derfor ikke ventes at have noget med Juan Laporta at gøre.

Artiklen fortsætter efter billedet

International -Medie: Barcelona fik nej til CL-penge på forskud
Foto: Albert Gea/Reuters/Ritzau Scanpix

Ifølge mediet var UEFA's svar et prompte og klokkeklart nej, da det ikke er givet, at Barcelona kvalificerer sig til turneringen år efter år.

På trods af det skulle afvisningen være kommet som en overraskelse for Barcelona-repræsentanten, skriver The Athletic.

UEFA har over for The Athletic oplyst, at de ikke er i stand til at kommentere på sagen offentligt grundet fortroligheden omkring processen.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

FT

BAR

6 - 0

CUN

Annonce

61 kommentarer

Se kommentarer
Annonce