Denil Castillo, Pedro Bravo og Ousmane Diao.
FC Midtjylland har allerede forstærket sig gevaldigt, og Peter Sand og co. stopper ikke der.
I slutningen af juni kunne Bold fortælle, at FC Midtjylland jagtede den polske EM-målscorer Adam Buksa, hvor en dialog pågik, og den har på det seneste udviklet sig til at være mere end varm.
Og nu har dialogen tilsyneladende udviklet sig til noget helt konkret.
TV 2 kan således fortælle, at FC Midtjylland køber den 27-årige angriber, der kommer fra franske Lens.
Artiklen fortsætter efter billedet

Mediet skriver, at FCM skal betale i omegnen af 30 millioner kroner for den polske spillers underskrift og henter ham foran blandt andre Besiktas og Trabzonspor.
Buksa har scoret pænt med mål for New England Revolution, Pogon Szczecin og Antalyaspor, men for Lens blev otte kampe og nul scoringer facit.
På det polske landshold har Buksa nettet syv gange i 17 kampe – senest mod Holland ved EM.
I Antalyaspor i Tyrkiet, som Buksa senest var udlejet til, blev det i alt til 16 mål og to oplæg i 33 kampe i seneste sæson.
Den høje angriber skal kæmpe om angriberpladserne med Ola Brynhildsen, Franculino, Alhaji Kamara og Cho Gue-sung. Sidstnævnte er blevet opereret efter et knæproblem og er måske ikke helt klar til sæsonstart.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere

FC Midtjylland
3F Superliga





































