Andri Gudjohnsen er efter alt at dømme tæt på at veksle sin lejeaftale til en permanent kontrakt i Lyngby.
I podcasten 'Då åker vi' af svenske Expressen kom det ¨tirsdag frem, at Lyngbys forhandlinger med IFK Norrköping, hvor islandske Gudjohnsen er udlejet fra, nærmer sig sin afslutning.
Her fortælles det endvidere, at IFK Norrköping skulle have sikret sig en videresalgsklausul på 50 procent, hvis det ender med en aftale mellem klubberne.
Sidenhen har Tipsbladet så kunne fortælle om en pris.
Artiklen fortsætter efter billedet

Her meldes det, at der er tale på en overgangssum på mellem halvanden og to millioner, som er en del af en købsoption, Lyngby sikrede sig, da de lejede Andri Gudjohnsen i sommer.
De kan ligeledes skrive, at angriberen eftersigende bliver udstyret med en kontrakt, der vil løbe til sommeren 2027.
Lyngby har allerede haft stor glæde af Andri Gudjohnsen i denne sæson, da den islandske landsholdsangriber har scoret 11 mål i sine 25 kampe for de kongeblå.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
Lyngby Boldklub
3F Superliga
IFK Norrköping (k)


























