Steffen Kielstrup og Johnny Mølby er færdige i Vejle Boldklub.
Trænerduoen stopper, når sæsonens sidste kamp løber af stablen på lørdag, hvor Sønderjyske kommer på besøg.
Det efterlader et tomt trænersæde i Nørreskoven, men afløseren er allerede på plads, hvis man skal tro Tipsbladet.
Mediet melder således, at Ivan Prelec vender tilbage til Vejle som cheftræner på en toårig aftale.
Den 37-årige kroat stoppede i klubben tilbage i september, hvor Vejle havde fået en historisk dårlig sæsonstart.
Artiklen fortsætter efter billedet

Det var Prelec selv, der valgte at stoppe i Nørreskoven i sin tid. Vejle havde på daværende tidspunkt nul point efter ni runder.
Dengang blev Mihai Teja hentet ind, men han blev fyret i februar, hvor Steffen Kielstrup og Johnny Mølby overtog.
Træner-duoen lykkedes i seneste spillerunde med at køre den mirakuløse Superliga-redning i hus, men om lidt er de altså fortid i Vejle.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
Vejle Boldklub
3F Superliga





































