2025-03-08 21:03:49

Miraklet lever: Friis og co. gjorde det onde ved ærkerivalerne

Sparta Prag vandt den direkte duel mod Slavia Prag, som blev besejret, efter de fik et rødt kort i første halvleg. Lars Friis og co. har dog stadig langt op til førstepladsen. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

1. div - 25. runde

FT

SPP

2 - 0

SLP

27'
00
Mojmir Chytil
Rødt kort
51'
10
Jaroslav Zeleny
Mål
57'
20
Lukas Haraslin
Mål

Lars Friis’ spinkle drøm om mesterskabet lever endnu.

Lørdag aften mødte Sparta Prag lokalrivalerne fra Slavia Prag, og kravet var en sejr, hvis håbet skulle leve videre.

Og som sagt, som gjort.

Første halvleg endte målløst, men alligevel var der en afgørende situation midt i første halvleg, hvor Slavia Prag fik Mojmir Chytil udvist.

Slavia Prag-spilleren trådte på danske Peter Vindahl i forbindelse med et indlæg. I første omgang fik Slavia-spilleren først gult kort, men efter en VAR-gennemgang blev beslutningen lavet om til et direkte rødt kort.

Artiklen fortsætter efter billedet

1. Division -Miraklet lever: Friis og co. gjorde det onde ved ærkerivalerne
Foto: Phil Noble/Reuters/Ritzau Scanpix

Og det udnyttede Friis og co. i anden halvleg.

Jaroslav Zeleny stod for den første scoring, da han hoppede højst og headede værterne i front i forbindelse med et hjørnespark.

Fem minutter senere var det Lukas Haraslins tur. Angriberen udnyttede en kæmpe fejl af Slavia-defensiven, og på den måde vandt Sparta Prag 2-0. 

Lars Friis og co. har dog stadig langt op til Slavia Prag, der nu fører den tjekkiske række med ti point. 

Se stillingen her

Artiklen fortsætter efter indholdet

1. div - 25. runde

FT

SPP

2 - 0

SLP

27'
00
Mojmir Chytil
Rødt kort
51'
10
Jaroslav Zeleny
Mål
57'
20
Lukas Haraslin
Mål
Annonce

2 kommentarer

Se kommentarer
Annonce