



FC København sikrede sig et point i Champions League, da Jacob Neestrups tropper spillede 1-1 mod Napoli i Parken.
Kampen tog en uventet drejning, da Thomas Delaney blev udvist efter en grov tackling.
I anden halvleg kom Jordan Larsson ind for FCK, og han kom på måltavlen for værterne.
Efter kampen var han tilfreds med det ene point.
– Med tanke på omstændighederne må jeg sige, at det er et godt resultat. Vi spiller ti mod elleve mod et tophold, og det lykkedes at få et point, så jeg er meget tilfreds. Vi har en kamp tilbage, og vi skal give alt, siger Larsson til Viaplay.
Artiklen fortsætter efter billedet

Den offensive spiller var glad for sit mål, som kom efter retur på et brændt straffespark.
Pladsen på bænken var han derimod mindre tilfreds med:
– Jeg ved ikke, om jeg må sige det, men det var et lortestraffespark. Altså, jeg ramte ikke bolden, som jeg ville. Jeg fyldte op på min egen retur, og så satte jeg den ind i kassen. Uanset hvad bliver det til et mål, og jeg er glad for at kunne hjælpe holdet endnu en gang med at score. Jeg var ikke helt tilfreds med ikke at starte inde i dag, og det må jeg være ærlig at sige.
FC København møder FC Barcelona i den sidste kamp i ligafasen.

Vil gennemtvinge FCM-skifte: Magnus Jensen smider bindet
Hattrick | Afsnit 166Dagens Hattrick starter med FC Midtjyllands interesse i Sønderjyskes Magnus Jensen. Forsvarsspilleren vil også selv skiftet, og mandag havde han således smidt anførerbindet.
Læs mere
FC København
SSC Napoli
Champions League



































