2023-12-09 18:35:35

Molde er norske pokalmestre efter sen scoring

Molde kan kalde sig for norske pokalmestre, efter at holdet slog Bodø/Glimt med 1-0 lørdag eftermiddag.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Pokal - Final. runde

FT

BOD

0 - 1

MOL

89'
01
Fredrik Gulbrandsen
Mål

Ullevall Stadion dannede lørdag rammen for pokalfinalen i Norge mellem Bodø/Glimt og Molde. 

Hos Bodø startede Albert Grønbæk inde, mens Adam Sørensens sad på bænken fra start. Anders Hagelskjær varmede Moldes bænk, da opgøret blev fløjtet op. 

Det blev en tæt affære, der ikke bød på særlig mange store chancer. 

Bodø/Glimt var mest på bolden i både første og anden halvleg, men Molde stod solidt i kæderne og var således svære at nedbryde. 

Artiklen fortsætter efter billedet

Pokal -Molde er norske pokalmestre efter sen scoring
Foto: Adam Ihse/AFP/Ritzau Scanpix

Anders Hagelskjær blev sendt på banen i det 59. minut som erstatning for Emil Breivik, der måtte udgå grundet en skade. 

Den danske midtstopper var derfor med til at juble på livet løs, da angriberen Fredrik Gulbrandsen sendte Molde på sejrskurs med en scoring i det 89. minut. 

Bodø/Glimt reagerede ved at foretage flere udskiftninger i kampens overtid, men Molde holdt stand og hev sejren i land. 

Pokalfinalen sluttede således 1-0 til Molde, der efterfølgende kunne løfte pokalen. 

Artiklen fortsætter efter indholdet

Pokal - Final. runde

FT

BOD

0 - 1

MOL

89'
01
Fredrik Gulbrandsen
Mål
Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce