2025-08-21 09:18:00

Moukoko-indskiftning begejstrer: Mest undervurderede i fodbold

Jacob Neestrup glæder sig over Youssoufa Moukokos indhop mod FC Basel og fremhæver vigtigheden af at have en god slutopstilling.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Bold i Basel
Artiklen fortsætter efter indholdet

- Final. runde

FT

BAS

1 - 1

FCK

14'
10
Xherdan Shaqiri
Mål på straffe
45'
11
Gabriel Pereira
Mål
82'
11
Jonas Adjetey
To gule kort

Fredag scorede han sit første mål i FCK-trøjen, og onsdag aften fortsatte Youssoufa Moukoko de gode takter mod FC Basel.

Det glæder cheftræner Jacob Neestrup, der så mange gode ting fra den tyske angriber, der blev skiftet ind i det 64. minut.

- Jeg synes, at rummene blev større og større, og så fandt vi ham gennem linjerne. Han havde et godt drev med bolden, og han lavede et virkelig, virkelig godt indhop - sammen med de andre spillere i øvrigt.

Som oftest har Andreas Cornelius og Youssoufa Moukoko delt spilletiden på toppen mellem sig, men da tyskeren onsdag aften blev skiftet ind, var de begge inde på samme tid.

Artiklen fortsætter efter billedet

International -Moukoko-indskiftning begejstrer: Mest undervurderede i fodbold
Foto: Bo Amstrup/Ritzau Scanpix

Det fungerede, og i det hele taget er FC Københavns cheftræner meget tilfreds med de spillere, han har til rådighed på bænken.

- Der kom noget mere plads, og som jeg har sagt tidligere, så er der en startopstilling – den er vigtig. Men slutopstillingen er noget af det mest undervurderede i det her spil. Derfor er det altid godt med gode spillere på bænken, sagde Neestrup.

FC København spillede onsdag 1-1 mod FC Basel, hvilket betyder, at alt er åbent forud for returopgøret i Parken.

Den samlede vinder sikrer sig adgang til Champions League, mens taberen må nøjes med Europa League-ligaspillet.

Artiklen fortsætter efter indholdet

- Final. runde

FT

BAS

1 - 1

FCK

14'
10
Xherdan Shaqiri
Mål på straffe
45'
11
Gabriel Pereira
Mål
82'
11
Jonas Adjetey
To gule kort
Annonce

11 kommentarer

Se kommentarer
Annonce