Ekstraklasa -Mukairu blev igen helten for Thomas Thomasberg
2025-10-25 19:26:50
Foto: Pogoń Szczecin

Mukairu blev igen helten for Thomas Thomasberg

Thomas Thomasberg er stadig ubesejret som cheftræner for Pogon Szczecin, som lørdag slog Cracovia med 2-1. Her blev Paul Mukairu helten kort før tid.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Ekstraklasa - 13. runde

FT

POG

2 - 1

CKR

29'
01
Filip Stojilkovic
Mål
61'
11
Kamil Grosicki
Mål
89'
21
Paul Mukairu
Mål

Thomas Thomasberg må nyde at have den tidligere FC København-spiller Paul Mukairu på sit hold i Pogon Szczecin.

I sidste runde blev Mukairu redningsmanden, da han blev indskiftet og udlignede til 2-2 i overtiden mod Lech Poznan.

Lørdag var Mukairu på pletten igen.

Ved stillingen 1-1 valgte Thomasberg at sende Mukairu i aktion efter 76 minutter, og i det 89. minut kom nigerianeren så i fokus for anden kamp i streg.

Musa Juwara, som har en fortid i Vejle og OB, smed en bold i feltet, som Frederik Ulvestad kom først på og headede videre til Mukairu.

Han formåede at heade bolden ind i netmaskerne til 2-1, som også blev kampens resultat.

Dermed er Thomas Thomasberg stadig ubesejret som cheftræner for Pogon Szczecin, som han nu har stået i spidsen for i fire kampe.

Resultatet betyder, at Thomas Thomasberg og co. nu er oppe på ottendepladsen i Ekstraklasa.

Artiklen fortsætter efter indholdet

Ekstraklasa - 13. runde

FT

POG

2 - 1

CKR

29'
01
Filip Stojilkovic
Mål
61'
11
Kamil Grosicki
Mål
89'
21
Paul Mukairu
Mål
Annonce

4 kommentarer

Se kommentarer
Annonce