2025-06-08 18:40:47

Nagelsmann raser over 'regelbrud': Ikke meningen med VAR

Julian Nagelsmann holdt ikke igen, da han skulle gøre status på Ivan Kruzliaks håndtering af Tysklands 0-2-nederlag til Frankrig.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Nations L. A - Bronze. runde

FT

TYS

0 - 2

FRA

45'
01
Kylian Mbappé
Mål
84'
02
Michael Olise
Mål

Det blev Frankrig, der trak det længste strå i Nations League bronzekampen, da Tyskland blev sat til vægs med et 0-2-nederlag.

I opgøret kom Tyskland undervejs tilbage ved et mål af Deniz Undav, men et VAR-tjek fastslog, at Niclas Fullkrüg begik et frispark på Adrien Rabiot forinden.

Derfor blev målet underkendt.

Den tyske landstræner Julian Nagelsmann så imidlertid noget anderledes på situationen, da han talte med pressen ovenpå nederlaget.

Artiklen fortsætter efter billedet

UEFA Nations League A -Nagelsmann raser over 'regelbrud': Ikke meningen med VAR
Foto: Heiko Becker/Reuters/Ritzau Scanpix

- Det er et regelbrud fra dommerens side. Han står to meter væk og vurderer situationen til ikke at være et frispark. Så går han ud og ser seks minutters video. Det er at misforstå opgaven, rasede Nagelsmann efter 0-2-nederlaget i opgøret ifølge Sky.

Han uddybede:

- Det er ikke meningen med VAR. Han står 2,30 meter fra situationen og har et perfekt udsyn. Det er ikke en åbenlys dommerfejl.

Artiklen fortsætter efter indholdet

Nations L. A - Bronze. runde

FT

TYS

0 - 2

FRA

45'
01
Kylian Mbappé
Mål
84'
02
Michael Olise
Mål
Annonce

15 kommentarer

Se kommentarer
Annonce