- Gassen går af ballonen.
Cheftræner Jacob Neestrup har de seneste uger gået forrest i kritikken af det tætte kampprogram for de danske hold i Europa, mens konkurrenterne har haft mulighed for at få pauser.
Han er sidenhen blevet bakket op af både Thomas Thomasberg og Frederik Birk, og tirsdag kom det så frem, at problemstillingen blev diskuteret på et møde i Divisionsforeningen.
Men selvom der meldes om ‘en rigtig god dialog’ med flere forslag på bordet i forhold til en ny datoplan, ønskede Jacob Neestrup ikke at kommentere på udfaldet af mødet på tirsdagens pressemøde.
- Jeg har sagt rigeligt. Jeg har rigeligt med citater ude.
- Min pointe er klar, og jeg har fuld fokus på de sidste fire kampe med FC København før landskampspausen, der starter med en svær udekamp i morgen (onsdag, red.), lød det prompte fra Neestrup.
Artiklen fortsætter efter billedet

Problematikken er ellers ganske aktuel netop nu, da de danske mestre i den afgørende kvalifikationsrunde til Champions League møder FC Basel, der i den kommende weekend slipper for at spille i ligaen.
Alt imens skal FCK koncentrere sig om et opgør mod OB i Superligaen lørdag, inden den altafgørende kamp i Parken spilles onsdag.
Spørger man Mohamed Elyounoussi, er der dog ingen undskyldninger.
- Jeg tænker, at når man spiller for FCK, så er det noget, man er nødt til at vænne sig til. Vi har også en god støtte med en stab bag os, som sørger for, at vi gør de rigtige ting mellem kampene.
- Jeg har det godt, og vi føler os klar. Vi fik en ekstra dag til at hvile den her gang, så der er ingen undskyldninger i forhold til kampen.
Det første opgør mellem FC Basel og FC København spilles på St. Jakob-Park onsdag klokken 21.00.
Den samlede vinder sikrer sig en billet til ligaspillet i Champions League, mens taberen må nøjes med at spille Europa League.

VM Morgenbriefing: Tyskland kollapser - Holland følger trop
Hattrick | Afsnit 127Tyskland og Holland er færdige ved VM efter to dramatiske straffesparkskonkurrencer.
Læs mere
FC København
3F Superliga







































