Jacob Neestrup er fortid i FC København.
Den karismatiske træner har siden 2022 været synonym med hovedstadsklubben, men nu er de to parter blevet enige om at gå hver til sit.
Det fortæller Neestrup, der til FCK's hjemmeside sætter ord på bruddet:
- Klubben har vist mig tillid og opbakning hele vejen igennem – nok også mere end de fleste andre ville have fået i en lignende situation. Det er ikke nemt at sige farvel, men det er det, der skal til nu, og det er vi helt enige om.
- Klubben har været omdrejningspunktet i mit liv i næsten 30 år, og det har været en meget stor ære for mig at stå i spidsen for F.C. København. Jeg har gjort mit absolut bedste, og jeg er stolt af det, vi har opnået sammen.
Artiklen fortsætter efter billedet

- FC København har altid været en stor og vigtig del af mit liv, og jeg vil savne at repræsentere klubben. Jeg vil gerne sige tak til alle mine kolleger, til tidligere og nuværende spillere og til alle de københavnere, der bakker så massivt op om klubben både hjemme og ude. Tak for den store støtte, siger Jacob Neestrup til klubbens hjemmeside.
Assistenttræner Stefan Madsen stopper også i FCK, oplyses det.
Neestrup nåede 181 kampe i spidsen for klubben, som han to gange førte til det danske mesterskab. Det blev også til to pokaltriumfer.

VM Morgenbriefing: Ronaldos sidste VM - Belgien knuser USA
Hattrick | Afsnit 138Cristiano Ronaldos VM-karriere er slut. Spanien slog Portugal 1-0 på en sen scoring og bookede billetten til kvartfinalen, mens Roberto Martínez samtidig takkede af som portugisisk landstræner.
Læs mere
FC København
3F Superliga






































