Randers FC spillede søndag 0-0 mod Sønderjyske på Cepheus Park.
Efterfølgende var cheftræner Rasmus Bertelsen utilfreds med, hvad han så fra sit mandskab.
- Det var en halvkedelig præstation fra vores side. Selvfølgelig er vi skuffede over, at vi ikke vandt, men vi er lige så skuffede over udtrykket.
- Jeg synes, at det var et skridt tilbage i forhold til vores seneste præstationer.
- Siden vi senest mødte Sønderjyske i september, synes jeg, at vi har haft rigtig fine præstationer, men det blev mangelfuldt i dag (søndag, red.).
- Vi var for passive, og det blev for kedeligt.
Artiklen fortsætter efter billedet

Hvorfor tror du, at det skete?
- Det er et godt spørgsmål. Det var en kamp, hvor der ikke var så meget gang i stadion, og Sønderjyske er jo ikke FCK eller Midtjylland. Så kan det godt være, at man ikke helt kommer ud med den gnist og gejst, som man har brug for.
- Det var noget, som vi italesatte inden kampen, fordi vi har stor respekt for Superligaen og Sønderjyske, og alle kampe er tætte. Jeg synes, at vi manglede en smule power og parathed, siger Bertelsen.
Efterfølgende blev cheftræneren gjort opmærksom på, at Randers havde negativ stadionrekord for sæsonen.
- Det er jo ikke skæld ud til dem, der kom til kampen, og var der ikke også El Clásico på samme tid?
- Vores kamp har nok heller ikke haft mange seere i fjernsynet, men sådan er vilkårene jo nogle gange, lyder det fra Bertelsen.
3718 tilskuere overværede søndagens 0-0-kamp på Cepheus Park.

Hjulmand tæt på Atlético Madrid
Hattrick | Afsnit 141Morten Hjulmand ser ud til at være på vej mod et af de helt store skifter i sin karriere. Det er et spørgsmål om tid før han bytter Lisabon ud med Madrid.
Læs mere
Randers FC
3F Superliga




































