Premier League -Newcastle køber lovende back i Norwich
Foto: Newcastle
2020-09-08 20:07:08
Foto: Newcastle

Newcastle køber lovende back i Norwich

22-årige Jamal Lewis skifter Norwich ud med Newcastle, hvor han har fået en femårig kontrakt.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

Newcastle har allerede oprustet i det igangværende transfervindue, og den nordengelske klub fortsætter og har nu femte tilgang på plads.

Tirdag aften meddeler Newcastle, at klubben er nået til enighed med Premier League-nedrykkerne fra Norwich om en pris for venstrebacken Jamal Lewis, der får kontrakt til 2025.

- Jamal er en meget spændende spiller. Jeg så ham blomstre i Championship for to år siden, og han gjorde det rigtig godt i Premier League i sidste sæson.

- Han er kun 22 år gammel og har en vidunderlig fremtid foran sig, så jeg håber, at han er Newcastle-spiller i de næste mange år, siger Newcastle-manager Steve Bruce.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Annonce

21 kommentarer

Se kommentarer
Annonce