2026-09-02 22:41:00

Ny Lyngby-signing forhørte sig hos Neil Pierre

Markus Anderson har haft en god dialog med Lyngby før skiftet til Superliga-klubben. Han har fået varme anbefalinger fra den tidligere Lyngby-spiller Neil Pierre. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 7. runde

fredag 4. sep

VFF

vs

LYN

Markus Anderson er ny Lyngby-spiller.

Det er en lejeaftale, der gælder resten af sæsonen og indeholder en købsoption, som angriberen har fået i Superliga-klubben.

Den 22-årige angriber har forhørt sig hos den tidligere Lyngby-spiller Neil Pierre inden skiftet.

Det fortæller han til Lyngbys hjemmeside i forbindelse med offentliggørelsen af transferen.

254688
Foto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix

- Jeg er meget glad for nu at være en del af Lyngby Boldklub. Jeg har både haft gode snakke med staben i Philadelphia og her i Lyngby og også med Neil Pierre, der jo var her i sidste sæson, siger Anderson og uddyber:

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -Ny Lyngby-signing forhørte sig hos Neil Pierre
Foto: Lyngby

- Neil elskede at være i Lyngby og har kun snakket rosende om både klubben og miljøet her, så jeg glæder mig meget til at komme i gang.

Den 18-årige Neil Pierre nåede at spille ti kampe for Lyngby Boldklub i sidste sæson, hvor amerikaneren desuden diskede op med fire scoringer.

Angriberen blev i starten af året udlånt fra Philadelphia til Brooklyn FC.

Den aftale er ophævet, så han nu kan tørne ud for Lyngby.

Markus Anderson bliver en del af førsteholdstruppen med øjeblikkelig virkning og har første træning torsdag eftermiddag. 

Podcast Cover

Superligaens dyreste salg og køb på 24 timer

Hattrick | Afsnit 11

FC Midtjylland slog på 24 timer både Superligaens transferrekord for dyreste køb og salg. Sent i nat blev Dario Osorio nemlig sendt til Crystal Palace.

Læs mere
-14:07

Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 7. runde

fredag 4. sep

VFF

vs

LYN

Annonce

1 kommentar

Se kommentarer
Annonce