


Det går bare ikke SønderjyskE's vej for tiden i Superligaen, og det var heller ikke tilfældet i Sydbank Pokalen.
Her tabte cheftræner Henrik Hansens tropper nemlig også, da de onsdag måtte gå fra banen i semifinalen med et nederlag på 1-2 til OB.
Det kunne dog have set helt anderledes ud for sønderjyderne, som ikke ligefrem er heldige i denne periode.
Det fortæller Hansen efter opgøret.
- Jeg synes, at vi spillede en rigtig god kamp, så udfaldet kunne lige så godt have gået vores vej. Det er ikke fordi, at heldet forfølger os, når vi mister Emil Berggreen efter 20 minutter, så den rammer selvfølgelig.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Men jeg tror, at det er et mix af noget kvalitet og noget held. Jeg synes, at præstationen i hvert fald var til at spille uafgjort.
- Chancerne (for en finale, red.) er absolut til stede. Vi kunne lige så have taget stikket i dag, og det har vi også muligheden for på torsdag.
Inden returopgøret i Odense på torsdag skal SønderjyskE dog lige i aktion mod Vejle Boldklub i 3F Superligaen.
Her kæmper sønderjyderne for overlevelse, og derfor stiller Hansen da også op med de bedste spillere.
- Jeg har gennem det seneste kampprogram hele tiden forsøgt at stille det bedste hold, og det vil jeg gøre igen på søndag i Vejle, så vi kommer til at stille med et stærkt hold, som kan vinde der, lyder det fra SønderjyskE's cheftræner.
Der er returopgør i Odense på torsdag, når OB hjemme på Nature Energy Park tager imod SønderjyskE.

Sønderjyske
Betano Pokalen






























