2021-08-15 18:46:01

OB-profil: Vi har materialet til top seks

OB-målmanden Oliver Christensen vurderer, at OB har materialet til at opnå målsætningen om top seks, men han erkender, at det godt kan klinge kult.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 5. runde

FT

OB

1 - 1

SIF

50'
10
Mart Lieder
Mål
82'
11
Nicklas Røjkjær
Mål

OB har i de seneste to sæsoner ikke nået målsætningen om top seks, men ikke desto mindre er det stadig målet i den fynske klub i denne sæson.

Indtil videre er man startet med fem point efter fem runder, da det søndag blev til 1-1 hjemme mod Silkeborg, men spørger man OB-profilen Oliver Christensen, så har OB lige nu materialet til at ende som et af de seks bedste hold i Superligaen.

- Vores hold ligner meget det fra sidste år. Det er klart, vi har fået en ny træner, men jeg synes, at spillermaterialet er til top seks. Vi har mange dygtige spillere, og vi har mange, som har spillet mange kampe. Det er et forholdsvist erfarent hold, der har spillet mange kampe sammen, så spiller for spiller burde vi være i top seks, siger han til Eurosport og tilføjer:

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -OB-profil: Vi har materialet til top seks
Foto: Bo Amstrup/Ritzau Scanpix

- Det lyder hult at sige, når vi ikke har været det i to sæsoner. Vi skal bevise det noget mere, end vi har gjort. Vi skal være mere stabile og bedre til at afgøre kampene i begge ender.

Han understreger, at troen på succes er intakt i OB. OB er lige nu nummer syv i ligaen.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 5. runde

FT

OB

1 - 1

SIF

50'
10
Mart Lieder
Mål
82'
11
Nicklas Røjkjær
Mål
Annonce

19 kommentarer

Se kommentarer
Annonce