





Vejle skulle fredag aften forsøge at rejse sig efter 2-4-blamagen mod Silkeborg i den seneste runde, da de var taget en tur til Fyn for at møde OB.
Hjemmeholdet fra Odense kunne derimod stryge i top seks, hvis de sikrede sig tre point, og de startede som lyn og torden, da de valgte at køre Vejle midtover og give dem nye store problemer.
I løbet af blot otte minutter havde Andreas Alms tropper nemlig afgjort kampen, da der nærmest gik Tyskland - Brasilien fra 2014 i den.
Efter to minutter åbnede Max Fenger målfesten, da han blev spillet fri af Alexander Juel Andersen, og så kunne OB-angriberen sikkert banke hjemmeholdet i front med 1-0.
Det skabte stor jubel på Nature Energy Park, men det blev bedre endnu for de fremmødte OB-fans, da Mads Frøkjær også ville lege med og bragte hjemmeholdet på 2-0 kun to minutter senere.
Her spillede OB sig nemt frem til Vejle-feltet, hvor Bashkim Kadrii modtog bolden og lagde den tilbage til Frøkjær, som sendte bolden ind i netmaskerne til 2-0.
Artiklen fortsætter efter billedet

Kæmpe Vejle-fiasko i Odense
Nu skulle Vejle for alt i verden sørge for, at de ikke blev skudt helt i sænk, men der var intet, som fungerede for det kriseramte mandskab fra Nørreskoven, og dermed kunne OB også gøre det til 3-0 efter kun otte minutter.
Her splittede hjemmeholdet fuldstændig Vejle ad, da Juel Andersen blev sendt til baglinjen og smed bolden i feltet til Jens Jakob Thomasen, som uden problemer kunne sparke bolden ind over stregen.
Sikke en start af OB, som havde skudt Vejle helt i sænk og sendt dem tættere på 1. division, men Odense-klubben viste ingen nåede og gjorde det også til 4-0.
Efter 25 minutter lignede det ellers, at Vejle havde fået bedre styr på tingene, men så dukkede Frøkjær op på ny bagerst i feltet. Det var endnu en gang Juel Andersen, som var en trussel, da han sendte et nyt indlæg i boksen.
Her formåede Fenger ikke at få prikket bolden ind, og derfor endte den i stedet for fødderne af Frøkjær, som udplacerede en stakkels Sten Grytebust, som nok savnede livet på FC København-bænken på dette tidspunkt.
Hvad så nu Vejle?
I anden halvleg skulle Vejle forsøge at begrænse ydmygelsen, og de viste da også flere gode takter. Her imponerede især Arbnor Mucolli, da han skabte flere Vejle-angreb og selv var tæt på at score med et flot langskud.
Andreas Ponce blev også smidt i aktion til fordel for Lukas Engel, og han var tæt på at heade bolden i mål med en lille halv time igen. Her steg han til vejrs i feltet, men angriberen misbrugte den store mulighed.
OB lignede i denne periode et mandskab, som var tilfreds med stillingen, da de ikke kom frem til de store chancer, som var tilfældet i den vanvittige første halvleg.
En af de største OB-chancer efter pausen tilfaldt Jeppe Tverskov, som halvflugtede bolden mod Vejle-målet, men Grytebust kunne uden problemer redde forsøget.
Vejle-defensiven kunne dog ikke holde OB fra fadet, og 11 minutter før tid scorede Troels Kløve et fremragende mål, da han drev gæk med Manjrekar James og sendte bolden op i det ene hjørne.
Kampen endte med en 6-0-sejr til OB, da den blot 17-årige Jakob Breum bankede bolden ind i netmaskerne fra distancen kort før tid og slog det sidste søm i Vejle-kisten.
Der venter nu cheftræner Peter Sørensen en kæmpe opgave, da Vejle nu har lukket 13 mål ind i blot tre kampe, og overlevelsen ser nu rigtig svær ud for klubben fra Nørreskoven, som ikke kan forsvare eget mål.


OB
Vejle Boldklub

































