2025-11-13 10:19:05

OB's kommunikationschef stopper efter en uge

Kommunikationschef i OB, Carsten Lektonen, stopper i klubben efter en uge i jobbet, oplyser fynboerne. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 16. runde

FT

RAN

0 - 0

OB

En uge som kommunikationschef i OB blev det til for Carsten Lektonen.

Han har nemlig opsagt sin stilling hos fynboerne efter blot en uge i jobbet af personlige årsager, oplyser OB torsdag på sin hjemmeside.

- Vi er meget overrasket over Carstens beslutning. Vi var meget glade for vores valg af kommunikationschef, og er kede af at det nu ender før det begyndte. 

- Men vi accepterer selvfølgelig hans beslutning, siger kommerciel direktør i OB, Jack Jørgensen til klubbens hjemmeside.

Carsten Lektonen sætter selv ord på den tidlige exit. 

- OB har gjort alt for, at jeg skulle føle mig velkommen hjem – og det har jeg i den grad gjort. Klubben, menneske, energien – alt det, der gør OB til OB – har været præcis, som jeg håbede. 

- For mig handlede det ikke om kolleger, kultur eller klub – alt fungerede. Det handler mere om refleksioner over arbejdsliv, indhold og retning, og overgangen fra selvstændig til tandhjul i den mest eksponerede arbejdsplads på Fyn, udtaler den nu forhenværende kommunikationschef. 

OB oplyser, at de for nu ikke søger en ny kommunikationschef. 

Podcast Cover

FCK og FCM jagter Beijmo

Hattrick | Afsnit 84

Felix Beijmo har været en af AGF’s helt store profiler i guldsæsonen, men spørgsmålet er nu, hvor den svenske back skal spille efter sommerferien.

Læs mere
-19:45

Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 16. runde

FT

RAN

0 - 0

OB

Annonce

27 kommentarer

Se kommentarer
Annonce