Danmark -Offenberg: Vikarlandsholdet var top dollar
2019-06-30 06:30:02
Foto: Anders Kjærbye, fodboldbilleder.dk

Offenberg: Vikarlandsholdet var top dollar

Christian Offenberg ser stadig tilbage på oplevelsen med vikarlandsholdet med et stort smil og er ligeglad med, hvad andre tænker om de spillere, der stillede op.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

Christian Offenberg stopper på divisionsniveau og kan se tilbage på en sæson, der blandt andet bød på en opsigtsvækkende landsholdsdebut.

I efteråret stillede han og flere andre divisionskolleger op for det såkaldte vikarlandshold til en landskamp mod Slovakiet under konflikten mellem A-landsholdet og DBU.

Offenberg ser stadig tilbage på oplevelsen med et stort smil på læben.

- Jeg smiler stadigvæk, når jeg tænker tilbage på det i dag. Det hele var så surrealistisk og gik så hurtigt, men hele oplevelsen var bare top dollar, siger Offenberg til bold.dk.

Offenberg husker tydeligt, hvordan han fik overbragt nyheden om, at han var udtaget til landsholdet.

- Jeg sad til ørelægen med min datter og tjekkede Ekstra Bladet i venteværelset. Der stod, at DBU begyndte at kigge længere ned i rækkerne for at finde landsholdsspillere, og så sagde jeg for sjov til min kæreste 'Nu kan det sgu være, jeg skal spille på landsholdet'.

- Så grinte vi lidt af det, og der gik helt ærligt ikke mere end nogle minutter, før jeg blev ringet op af Avartas sportschef, der spurgte, om jeg kunne være interesseret i at spille for landsholdet.

- Jeg sagde 'ja selvfølgelig', for jeg skulle ikke engang tænke over det. Jeg blev så ringet op af Hasse Kuhn (assistent for vikarlandsholdet, red.) senere om aftenen og fik at vide, at jeg var udtaget til det danske landshold.

- Det var helt surrealistisk, og jeg fik så en mail om, hvor jeg skulle møde op, og så var jeg på vej mod lufthavnen.

- Jeg gik rundt med et stort smil på dernede, fordi jeg slet ikke var vant til den måde, det foregik på. Alt var så professionelt med privat kok og nærmest lige så mange massører, som der var spillere. Det var helt vildt og fedt at prøve.

Og det gik jo meget hæderligt i kampen?

- Én ting var, hvis vi havde fået en kæmpe røvfuld. Så havde folk måske tænkt, det var håbløst, men vi faldt med æren i behold.

- Alle kan tabe 0-3 til Slovakiet, og med lidt held kunne det have været 2-0. Det hele gik så fint, som det nu kunne.

I blev kaldt skruebrækkere, og mange var ikke tilfredse med, at I stillede op. Kunne du se, hvad de mente?

- På ingen måde. Jeg er egentlig også fuldkommen ligeglad med, hvad de tænker. Jeg var 30 år gammel, da jeg blev spurgt, om jeg ville spille på det danske landshold.

- Jeg havde ingenting at gøre med konflikten og var ikke medlem af noget, så det havde intet med mig at gøre.

- At stille op for dansk fodbolds skyld, så man ikke blev straffet og røg ud i mørket, syntes jeg egentlig, var meget godt gjort. Så er jeg egentlig ligeglad med, hvad andre fodboldspillere tænker.

- Jeg tror egentlig også, at nogle af dem, der endte med at sige nej, ærgrer sig en lille smule over det nu, hvor det gik så godt, som det gjorde.

Så du mærkede ikke rigtig modstanden? Heller ikke i 2. division efterfølgende?

- Der kom nogle små kommentarer i ny og næ, men det har jeg bare grinet ad og sagt, at det var godt, det var mig og ikke dig, der spillede landskamp.

- Den landskamp vil altid stå på cv'et, og jeg tror ikke, der er mange, der kan sige, de har været landsholdsanfører i 100 procent af deres landskampe, siger Offenberg med et grin.

31-årige Offenberg stopper i Avarta denne sommer og tørner i stedet ud for Danmarksserieklubben Ishøj fremover.

Annonce

11 kommentarer

Se kommentarer
Annonce