FC Nordsjælland får søsterklub i USA.
Major League Soccer bekræftede torsdag, at San Diego får et MLS-hold fra 2025 flankeret af familien Mansour, der ejer FC Nordsjælland.
Mansour og den indfødte stamme Syguan Nation får ejerskabet over det nye hold, der skal spille på Snapdragon Stadium i San Diego, der har plads til 35.000 tilskuere.
Den egyptiske ejer Mohamed Mansour jubler over at kunne udvide Right to Dream-projektet til USA.
- Vi kunne ikke være mere begejstrede over at samarbejde med Syguan-stammen ved at kunne bringe MLS til et så fortjent samfund i San Diego.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Dette er en reel mulighed for at skabe en stærk og varig arv for byen og regionen.
- Vi ser frem til at introducere Right to Dreams unikke tilgang og uovertrufne fodboldekspertise til San Diego og MLS ved at levere håndgribelige fordele til lokalsamfundet, når vi vil åbne døre og identificere og udvikle talenter fra hele regionen og videre ud, siger Mansour til MLS' hjemmeside.
Ifølge GOAL, Field Level Media og andre amerikanske medier kommer handlen til at koste i omegnen af 3,4 milliarder kroner.
Mansour Group har gennem ejerskabet af Right to Dream akademier i Ghana og Egypten.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
FC Nordsjælland
3F Superliga


























