Danmark -Onuachu vred rundt: Jeg spiller søndag
2019-04-04 10:31:02
Foto: Getty Images

Onuachu vred rundt: Jeg spiller søndag

Paul Onuachu føler sig overbevist om, at han kan spille på søndag, selvom han vred rundt på anklen i onsdagens pokalsejr over OB.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Pokalen - semifinale

FT

FCM

4 - 0

OB

31'
10
Troels Kløve
Selvmål
47'
20
Paul Onuachu
Mål
72'
30
Paul Onuachu
Mål
87'
40
Gustav Wikheim
Mål

Paul Onuachu måtte lade sig udskifte efter 85 minutter af onsdagens pokalkamp mod OB, og det var der en ganske simpel forklaring på.

- Jeg vred rundt på anklen, så jeg var nødt til at gå ud. Jeg var ikke 100 procent, efter det skete, siger Paul Onuachu, som blev erstattet af Mayron George.

Paul Onuachu scorede to kasser i onsdagens 4-0-sejr over OB, og han regner med, at han på trods af skaden kan komme til at score igen på søndag mod Esbjerg fB.

- Jeg tror på, jeg spiller på søndag. Jeg tror ikke, det er så slemt. Det er okay nu, siger Paul Onuachu, som var glad for den overbevisende sejr.

- Jeg er meget tilfreds med holdpræstationen. Vi var rigtig gode i vores pres og i vores organisation. Vi scorede fire mål og holdt målet rent, så det var en god præstation, siger han.

Enten Brøndby eller AaB venter i pokalfinalen den 17. maj.

- Vores chancer er store, men vi må vente og se, om det er AaB eller Brøndby, vi skal op imod. Jeg er ligeglad med, hvem vi skal møde, siger Onuachu.

Den anden pokalfinalist findes torsdag aften klokken 19.30, hvor Brøndby tager imod AaB.

Jonas Okhom / bold@bold.dk

Artiklen fortsætter efter indholdet

Pokalen - semifinale

FT

FCM

4 - 0

OB

31'
10
Troels Kløve
Selvmål
47'
20
Paul Onuachu
Mål
72'
30
Paul Onuachu
Mål
87'
40
Gustav Wikheim
Mål
Annonce

4 kommentarer

Se kommentarer
Annonce