3F Superliga -Opsagt Allan K. Jepsen: Skal lige sunde mig
2020-06-24 13:31:01
Foto: AGF

Opsagt Allan K. Jepsen: Skal lige sunde mig

Allan K. Jepsen er pludseligt blevet frasagt sin stilling som assistenttræner i AaB, og selvom han gerne var fortsat, har han forståelse for beslutningen.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

AaB meldte tidligere onsdag ud, at assistenttrænerne Allan K. Jepsen og Lasse Stensgaard er færdige som assistenttrænere for Superliga-klubben med omgående virkning.

Selvom beslutningen overraskede den tidligere AaB-profil Allan K. Jepsen, er han afklaret med beslutningen, som AaB's sportschef Inge André Olsen har fremlagt for ham. 

- Jeg blev kaldt til møde med Inge André, som informerede mig om, at klubben har frataget mig mine opgaver omkring Superliga-truppen, siger Jepsen til bold.dk.

- Jeg accepterer fuldt ud klubbens beslutning. Ingen er over klubben, og ledelsen har vurderet, at der skulle ny energi og ansigter på, og det accepterer jeg.

- Har man et arbejde, man er glad for, vil man selvfølgelig gerne fortsætte, men der er ingen sure miner. Jeg respekterer, at klubbens synes, der skal ske noget nyt i den situation, vi er i. 

Allan K. Jepsens opgaver i klubben har ikke kun omhandlet førsteholdstruppen, men om han fortsætter sit virke på andre områder, er endnu ikke besluttet.

- Jeg har nogle andre opgaver i klubben, som vi skal have en snak om om nogle dage. Jeg skal lige sunde mig lidt og suge luft ind, og så ser vi, om jeg skal fortsætte eller stoppe i AaB.

- Jeg siger i hvert fald ikke på forhånd, at jeg nægter at fortsætte, men nu må vi se, hvad fremtiden bringer, siger Jepsen til bold.dk. 

AaB har i stedet for Jepsen og Stensgaard henter Rasmus Würtz og Thomas Augustinussen ind som assistenter for cheftræner Jacob Friis i resten af sæsonen.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce