2021-11-21 23:20:02

Peter S. håber på Hansson-forlængelse

Vejle-cheftræner Peter Sørensen ser gerne Hallur Hansson fortsætte i klubben efter nytår, selvom hans kontrakt står til at udløbe.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

Søndag led Vejle Boldklub et smerteligt nederlag på 1-4 til Randers FC i 3F Superligaen, men færøske Hallur Hansson var dog et af få lyspunkter i kampen, da han udlignede til 1-1 før pausen.

Færingen er kommet til klubben på en meget kort kontrakt, der allerede udløber ved årsskiftet. 

Men Peter Sørensen, der er cheftræner i klubben, har et håb om, at samarbejdet kan blive længere.

- Vi er i dialog med ham. Grunden til vi hentede ham var, at jeg var sikker på, han kunne tilføre vores hold noget. Det har han gjort, og det vil jeg gerne have, han fortsat kan gøre, sagde Peter Sørensen efter nederlaget til Vejle Amts Folkeblad.

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -Peter S. håber på Hansson-forlængelse
Foto: Claus Fisker/Ritzau Scanpix

Vejle ligger nummer 12 i tabellen med 8 point efter 16 kampe.

Hallur Hansson kom til Nørreskoven i midten af oktober, efter han havde stået uden klub siden sommer, hvor han forlod AC Horsens.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce