Platini foreslår hvidt kort for brok
2014-10-17 08:45:01
Foto:

Platini foreslår hvidt kort for brok

Michel Platini er træt af at se spillere brokke sig til dommeren. Han foreslår nu et hvidt kort, som sender spillerne ti minutter på sidelinjen.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

Brokker en spiller sig for meget til dommeren, risikerer han nu at blive forevist en advarsel eller i grove tilfælde et rødt kort. Nu foreslår UEFA's præsident Michel Platini, at der indføres en ny straf for at brokke sig.

I en ny bog, Parlons Football, foreslår Platini at der indføres et hvidt kort, som kun skal benyttes i forbindelse med brok. Når en spiller får et hvidt kort skal denne, præcis som man kender fra de lave fodboldrækker i Danmark, på sidelinjen i ti minutter.

Udover indførelsen af hvidt kort foreslår Platini, at antallet af mulige udskiftninger i en kamp sættes op. Platini vil fremover tillade to udskiftninger i pausen, mens trænerne stadig skal have tre udskiftninger som de kan foretage på et hvilket som helst tidspunkt i kampen.

Annonce
Annonce

19 kommentarer

Se kommentarer
Annonce