


Jyllandsserie-klubben Vatanspor tog tirsdag imod AaB i anden runde af pokalen.
Her skulle Vatanspor forsøge at lave den helt store pokaloverraskelse, da aalborgenserne naturligvis var favoritter forud for opgøret.
Dog var det hjemmeholdet, der kom bedst fra start, da man formåede at holde de gæstende nordjyder væk fra de helt store chancer i den første halve time.
Største chance i første halvleg tilfaldt AaB’s Kelvin John, da han helt umarkeret steg til vejrs blandt Vatanspor-spillerne. Angriberens hovedstød røg dog langt ved siden af.
AaB havde svært ved at få et overtag i de første 45 minutter, og holdene gik dermed til pause med stillingen 0-0.
Artiklen fortsætter efter billedet

I begyndelsen af anden halvleg formåede Vatanspor i de indledende minutter at bygge videre på de gode takter. Et frispark langt udefra var nemlig tæt på at snyde AaB-keeper Bertil Grønkjær.
AaB bed dog bedre fra sig og fik gradvist overtaget i løbet af anden halvleg. Og det overtag resulterede i en scoring.
En helt fri Nwadike modtog bolden i højre side af feltet og sparkede den sikkert forbi Vatanspor-keeperen. Dermed var aalborgenserne på sejrskurs.
Kæmpe sensation
Vatanspor var derfor tvunget til at sende mere mandskab op på AaB's banehalvdel, og her gav den offensive satsning pote.
Et højtslået frispark endte inde i AaB’s felt. Her fik Vatanspors nummer 8 Abduljabar Mohamed hovedet på bolden, og bolden endte i AaB-nettet.
Der kom ikke flere mål i anden halvleg, og holdene måtte derfor ud i forlænget spilletid.
Men blot tre minutter inde slog Vatanspor til igen.
En flot stikning i dybden endte hos Vatanspors nummer ni Mikkel Bach, som efter en flot afslutning i det lange hjørne kunne sende hjemmeholdet i front.
I de resterende spilleminutter kastede AaB alt frem, men det kastede ikke et mål af sig.
Nordjyderne måtte derfor se sig slået af et Jyllandsserie-hold efter 120 minutters fodbold.

AaB
Betano Pokalen
Vatanspor


























