Lørdag ramte en kæmpe tragedie sydafrikansk fodbold.
Landets fodboldforbund oplyste, at VM-spilleren Jayden Adams var død i en alder af blot 25 år.
Myndighederne har ikke oplyst dødsårsagen, og mandag oplyser politiet så, at de efterforsker dødsfaldet.
- Politiet i det centrale Cape Town har registreret en dødsfaldsundersøgelse efter fundet af liget af en 25-årig mand lørdag. Omstændighederne omkring hændelsen er fortsat under efterforskning, oplyser det lokale politi til Associated Press.
Politiet har ifølge AP tidligere oplyst, at Jayden Adams blev fundet lørdag formiddag omkring klokken 11 i en ejendom i Cape Town.
Artiklen fortsætter efter billedet

Midtbanespilleren døde blot to uger efter at have været med til at føre Sydafrika videre til VM's knockoutfase for første gang nogensinde.
Han spillede samtlige tre gruppekampe, men var ikke med i 1/16-finalen mod Canada.
Der blev afholdt et minuts stilhed til ære for Adams før VM-kvartfinalerne mellem England og Norge samt Argentina og Schweiz lørdag.
Til daglig spillede han i Mamelodi Sundowns FC i hjemlandet, hvor han nåede et mesterskab og en Champions League-titel.

Vallys tæt på udlandsskifte
Hattrick | Afsnit 147Nicolai Vallys kan være på vej mod et udlandsskifte, efter japanske FC Tokyo har meldt sig på banen.
Læs mere
FIFA VM
Sydafrika































