2026-03-24 12:11:00

Politisk rundspørge: Skal Danmark boykotte VM?

Repræsentanter fra ni politiske partier forholder sig her til, om Danmark skal boykotte VM, hvis landsholdet kvalificerer sig til turneringen. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

- semifinale

FT

DAN

4 - 0

NMD

Folketingsvalget er lige rundt om hjørnet, og det markerer vi med en rundspørge.

Her forholder ni politikere sig til en række spørgsmål om forskellige fodboldrelaterede emner.

Nu handler det boykot af VM i USA.

Emil Nicolai Helms/Ritzau Scanpix

Morten Bødskov, Socialdemokratiet

Bør Danmark boykotte VM i USA? Hvad skal der til, for at det er aktuelt?

 - Kvalificerer vi os, skal vi naturligvis deltage. Vi skal huske på, at fodbold også er til for at femme nye alliancer.

 - For mig er det lige nu et hypotetisk spørgsmål, hvis Donald Trump annekterer Grønland, siger Morten Bødskov.

Sebastian Elias Uth/Ritzau Scanpix

Morten Dahlin, Venstre

Bør Danmark boykotte VM i USA? Hvad skal der til, for at det er aktuelt?

- Jeg synes ikke, vi skal boykotte slutrunden i USA. 

- Det er ingen hemmelighed, at jeg ikke er fan af Trumps politik – bestemt ikke, men jeg synes ikke, at vi skal boykotte den slutrunde, siger Morten Dahlin.

Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix

Peter Skaarup, Danmarksdemokraterne

Bør Danmark boykotte VM i USA? Hvad skal der til, for at det er aktuelt?

- Er det ikke lidt en gratis omgang at diskutere, om Danmark skal boykotte en slutrunde, som vi ikke har kvalificeret os til endnu? Lad os tage den, når det forhåbentlig bliver aktuelt, siger Peter Skaarup.

Sebastian Elias Uth/Ritzau Scanpix

Sigurd Agersnap, SF

Bør Danmark boykotte VM i USA? Hvad skal der til, for at det er aktuelt?

- Nej, det synes jeg ikke. Uanset hvor træt man er af Trump er USA et demokratisk land, der er andet og mere end Trump, og USA er stadig en allieret gennem NATO.

- Men når det så er sagt, så kommer vi helt sikkert til at stå i det her dilemma mange gange i fremtiden, og der er behov for, at vi koordinerer det lidt bredere i EU, så vi står samlet, siger Sigurd Agersnap.

Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix

Mohammad Rona, Moderaterne

Bør Danmark boykotte VM i USA? Hvad skal der til, for at det er aktuelt?

- Nej, det synes jeg ikke. Lad os starte med at kvalificere os, men det synes jeg ikke. 

- Man skal passe på, at man ikke blander fodbold og politik for meget sammen. USA, uanset hvad man mener om landets administration i øjeblikket, er stadig en ven af Danmark, og amerikanerne er venner af danskerne. 

- Så nej, jeg synes ikke man skal kigge ind i et boykot, siger Mohammed Rona.

Thomas Traasdahl/Ritzau Scanpix

Lise Bertelsen, Konservative

Bør Danmark boykotte VM i USA? Hvad skal der til, for at det er aktuelt?

 - I de her tider kan det være meget svært at adskille sport og politik, men det bør være sådan under normale omstændigheder.

 - Jeg deler DBU’s holdning om, at man skal deltage ved VM, men det er klart, at situationen er en anden, hvis Donald Trump annekterer Grønland, siger Lise Bertelsen.

Thomas Traasdahl/Ritzau Scanpix

Pelle Dragsted, Enhedslisten

Bør Danmark boykotte VM i USA? Hvad skal der til, for at det er aktuelt?

- Jeg synes, det er svært. I så fald er det jo en politisk beslutning – det er ikke sådan noget, der skal være op til spillerne at stå med det ansvar. 

- Jeg tænker, at man grundlæggende skal afvente og se tiden an. Er det sådan, at Trump sender amerikanske krigsskibe mod Grønland, så er det helt åbenlyst, at vi står i en problematisk situation, og så må man både overveje landsholdets deltagelse og fra det officielle Danmark. 

- Men jeg synes, det er svært at tage stilling til lige nu, siger Pelle Dragsted.

Privat

Allan Feldt, Dansk Folkeparti

Bør Danmark boykotte VM i USA? Hvad skal der til, for at det er aktuelt?

- Nej. Invasion af Grønland ville nok skabe en virkelig dårlig stemning mellem Danmark og USA. Ellers bør vi deltage. 

- Altså vi deltog i Qatar - et land der huser og finansierer terrororganisationer, siger Allan Feldt.

Thomas Traasdahl/Ritzau Scanpix

Thomas Rohden, Radikale

Bør Danmark boykotte VM i USA? Hvad skal der til, for at det er aktuelt?

- Nej, det synes jeg ikke, at Danmark skal, og jeg synes faktisk også det er lidt dovent, når det meste af den kritiske journalistik om dette VM bliver til en snak om enten/eller og et boykot. 

- Men lad mig slå det fast ret klart. Hvis man ikke kan holde VM i USA, Canada og Mexico, hvor kan man så? Alle lande er af Freedom House klassificeret som demokratier, og selvom jeg heller ikke bryder mig om Trump, så er det ikke nok til et boykot. 

- Til gengæld synes jeg, at vi som samfund har en forpligtelse til at være meget mere kritisk over for FIFA, og de beslutninger Infantino tager, der i mine øjne er langt fra skiven. 

- Jeg er ikke begejstret for den udvikling vi er i gang med, hvor VM i 2034 eksempelvis skal spilles i Saudi Arabien, og at Infantino synes FIFA skal sidde med i Trumps fredsråd. 

- Det bør vi være mere kritiske overfor, og jeg noterer mig, at DBU mener, Folketinget må sætte en retning for dem. Det vil jeg så gerne være med til, siger Thomas Rohden.

Det lykkedes ikke at få svar fra Liberal Alliance, Alternativet og Borgernes Parti.

Podcast Cover

FCK og FCM jagter Beijmo

Hattrick | Afsnit 84

Felix Beijmo har været en af AGF’s helt store profiler i guldsæsonen, men spørgsmålet er nu, hvor den svenske back skal spille efter sommerferien.

Læs mere
-19:45

Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

- semifinale

FT

DAN

4 - 0

NMD

Annonce

15 kommentarer

Se kommentarer
Annonce