





Portsmouth har længe kæmpet for at sikre sig overlevelse.
De har rodet rundt i bunden i det meste af sæsonen, men tirsdag lykkedes det den sydengelske traditionsklub at sikre sig en sæson mere i Championship.
Portsmouth har haft en flot periode over den seneste tid, men overlevelsen kom efter et 1-5-nederlag til Coventry City, der allerede var sikret oprykning.
Det var Oxford og Leicesters pointtab, som gjorde udfaldet.
Derfor stod Portsmouth-træner, John Mousinho, med en lidt underlig fornemmelse efter kampen.
- Det føles virkelig mærkeligt lige nu. Det var nogle brutale sidste 45 minutter.
- Vi har efterladt alt på banen de seneste par uger.
- Jeg er helt vildt glad for, at vi er blevet oppe. Det er en lidt mærkelig situation, det føles lidt underligt. Men hvis du havde tilbudt mig det her på et hvilket som helst tidspunkt fra oktober eller november og frem, havde jeg taget imod det med det samme.
- At sikre overlevelse med to kampe tilbage er en enorm præstation, siger John Mousinho ifølge BBC.
Coventry City var sikret oprykning men kunne snuppe Championship-titlen med en sejr.
- De er klart det bedste hold i ligaen. De kørte os over i anden halvleg. Vi kunne slet ikke komme i nærheden af dem. Heldigvis skal vi ikke møde dem næste år, afslutter Portsmouth-træneren.


Portsmouth
Championship




































