Onsdag valgte det finske landshold også at præsentere deres trup til den kommende EM-slutrunde, som er landets første slutrunden nogensinde.
Her har landstræner Markku Kanerva udtaget 26 spillere til en trup, der først skal møde Sverige og Estland i en række venskabskampe, men som også er udtaget til den kommende slutrunde til sommer.
Her er der flere spillere, som vi kender herhjemmefra. Juhani Ojala fra Vejle og Joni Kauko samt Pyry Soiri fra Esbjerg er blandet andet udtaget sammen med de tidligere 3F Superliga-profiler Lukas Hradecky og Jesse Joronen.
Teemu Pukki har været tvivlsom op til udtagelsen, da han blev ramt af en ledbåndsskade, men den tidligere Brøndby-spiller er alligevel blevet udtaget til truppen.
Det forventes, at de 26 spillere skal være en del af EM-truppen, men Kanerva har valgt at skubbe den endelig afgørelse til den 1. juni.
Artiklen fortsætter efter billedet

Finland spiller deres første kamp ved EM den 12. juni, når de skal et smut i Parken for at møde Danmark.
Hele Finlands trup kan ses nedenfor:
— Huuhkajat (@Huuhkajat) May 19, 2021

Vejle Boldklub
Esbjerg fB
EM
Finland


































