2025-07-02 11:34:33

Quansah: Fik godt indtryk af klubben i sidste sæson

Jarell Quansah duellerede mod sin nye arbejdsgiver i forrige sæson, da Liverpool mødte Bayer Leverkusen. I den forbindelse fik forsvarsspilleren et aldeles godt indtryk af Leverkusen-mandskabet.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

FT

PNE

1 - 3

LIV

Jarell Quansah er ny spiller i Bayer Leverkusen.

Han har fået en aftale, der gælder frem til 2030. 

Men klubben er ikke helt ukendt for ham, eftersom Liverpool og Leverkusen mødte hinanden i Champions League i sidste sæson.

- Jeg fik et godt indtryk af holdet og klubben, da vi mødte dem i sidste sæson. Det er et fantastisk hold. Det bliver en spændende udfordring for mig, og jeg vil gerne være en del af Leverkusens udvikling, siger Jarell Quansah til Leverkusens hjemmeside.

Det er ikke den eneste transfer, som er indgået mellem Liverpool og Leverkusen i sommerens transfervindue. 

Florian Wirtz blev tidligere på sommeren hentet til de forsvarende engelske mestre.

Forsvarsspilleren har fået nummer fire i den tyske storklub.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

FT

PNE

1 - 3

LIV

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce