2026-06-19 10:58:06

Randers-boss: Fatah har i noget tid villet være cheftræner

Søren Pedersen, der er fodbolddirektør i Randers FC, fortæller, at klubben var klar over, at Fatah Abdirahman gennem det seneste stykke tid søgt efter et cheftrænerjob. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

fredag 26. jun

RAN

vs

SØN

Randers FC har fredag morgen meddelt, at klubben har solgt assistenttræner Fatah Abdirahman. 

Fatah Abdirahman er i stedet blevet præsenteret i Sønderjyske, hvor han har landet sit første cheftrænerjob. 

Selv om Randers FC havde stor tiltro til 34-årige Abdirahman, så var det ikke givet, at han på sigt skulle være cheftræner hos kronjyderne. 

Det fortæller fodbolddirektør Søren Pedersen. 

- Det er svært at sige. Vi har været rigtig glade for Fatah, og han har gjort det rigtig godt, siger Randers-bossen til Bold. 

Fatah Abdirahman har internt givet udtryk for, at han ønskede at prøve sig af som cheftræner, og derfor var muligheden i Sønderjyske svær at afslå for Randers. 

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -Randers-boss: Fatah har i noget tid villet være cheftræner
Foto: Bo Amstrup/Ritzau Scanpix

- Det har ikke været nogen hemmelighed, at han gennem noget tid har søgt efter at blive cheftræner, og her fik han så en god mulighed for det. 

- Om det skulle have været i Randers på et eller andet tidspunkt, eller om det bliver på et eller andet tidspunkt senere, det er svært at gætte på, siger Søren Pedersen. 

Afskeden med Fatah Abdirahman betyder ikke, at en tilbagevenden til Randers FC er udelukket i fremtiden

- Bestemt ikke. Det har været et lykkeligt bekendtskab med en dygtig medarbejder, som vi er stolte over at sende videre.

Fatah Abdirahman har været assistenttræner i Randers FC de seneste tre år

Tidligere har han været teknisk direktør i Right to Dream og AGF. Han har desuden været ungdomstræner i FC Midtjylland og AGF. 

Podcast Cover

VM Morgenbriefing: Historisk rødt kort og tyrkisk VM-exit

Hattrick | Afsnit 113

Tyrkiets VM-drøm er forbi efter et dramatisk nederlag til Paraguay i en kamp, der bød på et historisk rødt kort og masser af kaos.

Læs mere
-9:29

Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

fredag 26. jun

RAN

vs

SØN

Annonce

4 kommentarer

Se kommentarer
Annonce