RB Leipzig må klare sig uden Peter Gulacsi i de næste mange kampe.
Keeperen kom galt afsted med sit ene knæ i den seneste kamp mod Wolfsburg i Bundesligaen. Nu er dommen kommet.
Leipzig-klubben melder på sin hjemmeside, at Gulacsi har fået ødelagt sit ledbånd i venstre knæ, og derfor vil han være ude indtil slutningen af marts.
- Diagnosen er hård, men vi kender Pete som en absolut professionel med stor mentalitet, siger sportsdirektør Marcel Schäfer.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Derfor vil han gøre alt for at komme hurtigt og stærkt tilbage. Vi støtter ham på hans vej til helbredelse med alt, hvad vi har, og ønsker ham en hurtig bedring.
Det er et stort tab for RB Leipzig, da 35-årige Gulacsi igen i denne sæson har imponeret i Bundesligaen.
Det er blevet til ti clean sheets i 22-Bundesliga-kampe, men nu må han en tur på skadeslisten.

Stor pokalændring: Ingen får hjemmebane i finalen
Hattrick | Afsnit 128Der er udsigt til markante ændringer i dansk fodbold, når det kommer til pokalfinalen. Fremover skal ingen klubber have fordel af hjemmebane, og vi ser nærmere på, hvad det kommer til at betyde.
Læs mere
RB Leipzig
Bundesliga



































