Kasper Schmeichel er ikke med landsholdet i denne omgang, og derfor er det en anden keeper, som skal vogte det danske mål i landskampen mod Nordmakedonien.
Det står mellem Mads Hermansen, Frederik Rønnow og Andreas Jungdal, som er udtaget til denne samling.
Før denne landsholdssamling udtalte landstræner Brian Riemer, at han havde taget en beslutning om, hvem der skal stå i Parken i den ultravigtige playoff-kamp.
Han ville dog holde det for sig selv, og det er fortsat tilfældet dagen før skæbneskampen.
Riemer ønskede i hvert fald ikke at sætte navn på sin keeper, da Bold spurgte ham om det på onsdagens pressemøde.
- Jeg tror, at jeg holder fast i min procedure. Det er, at jeg ikke afslører holdet. Lige så vel som vi skal gøre et stort fodarbejde for at finde ud af, hvordan Nordmakedonien måske stiller op, synes jeg også, at de skal have lov til at gøre det med os.
- Havde vi siddet i et lille telt eller en bunker, kunne det godt have været, at jeg havde afsløret det for dig.
- Men i og med at vi har hele verdenspressen på plads, så tror jeg, at jeg holder holdopstillingen for mig selv, siger Brian Riemer til Bold og den øvrige presse med et kækt smil.
Til onsdagens pressemøde var der faktisk et par journalister fra den anden side af jorden, da Mexico var repræsenteret.
Én ting i hovedet
Humøret var højt på onsdagens pressemøde.
Landstræneren glæder sig til at komme i gang med det, som han har haft for øje i flere måneder.
Han vil have Danmark med til sommerens VM-slutrunde, og det første skridt skal tages torsdag aften i Parken.
- I morgen er en dag, som vi har glædet os til i næsten fire måneder efter de sidste to kampe. Så jeg tror, at både for spillere og stab omkring holdet har der været én ting i vores hoveder, og det var at komme til de her kampe, hvor vi kan opnå det, som hele tiden har været målsætningen.
- Det er selvfølgelig kvalifikationen til VM-slutrunden til sommer. Vi har fået alle ind og haft nogle gode dage. Selvom det er kort, har det været godt.
Riemer fortæller, at man efter onsdagens træning nu kan sige, at man er velforberedt og klar til opgaven i morgen.
- Nu glæder vi os til at komme ind i et fyldt Parken og få det resultat, som kan bringe os et skridt nærmere vores målsætning, lyder det fra landstræneren.
Der er kampstart i Parken 20:45, hvor Bold vil være til stede til Danmarks skæbnekamp.

Hvem står stærkest inden sæsonstart?
Ugens Suppe | Afsnit 1Ugens Suppe er tilbage. Efter ni måneders pause er vi klar med en ny udgave af Bolds Superliga-podcast.
Læs mere

Danmark
VM kval. UEFA
































