Frederik Rønnow har en rekord, der bliver meget svær at slå i fremtiden.
For den 32-årige Union Berlin-keeper er suverænt den spiller med flest kampe på bænken for Danmark.
Hvis han – helt som forventet – sidder på bænken lørdag aften mod Spanien vil det være landskamp nummer 78, hvor han har siddet på den danske udskiftningsbænk.
Et historisk højt tal for målmanden, der har været inde omkring det danske landshold de seneste ni år. I den periode er det blot blevet til ti landskampe.
Den første i august 2016, da Danmark besejrede Liechtenstein 5-0 og den seneste 5. juni, da Sverige blev besejret 2-1 før EM-slutrunden i sommer.
Frederik Rønnow, bliver man aldrig træt af at sidde på bænken?
Artiklen fortsætter efter billedet

- Det gør man måske på et eller andet plan. Men jeg synes ikke ordet ’træt af’ er det helt rigtige at bruge.
- For i den sidste ende kan jeg kun fokusere på, hvad jeg skal gøre. Jeg møder frem til hver landsholdssamling for at vise den bedste udgave frem af mig selv, forklarer den 32-årige Union Berlin-keeper.
- Jeg kommer aldrig ind i en landsholdslejr med negative tanker. Jeg møder altid op for at yde mit bedste og bidrage med de ting, jeg kan.
- Jeg har trods alt været en del af den her gruppe i ni år. Det er ikke længere kun landsholdskolleger, men også gode venner.

Foto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix.
Har præget kulturen
- Jeg håber med mit bidrag, jeg har været med til at skabe en kultur, hvor vi skal præstere hver dag til træning.
- Samtidig håber jeg inderligt, jeg har givet noget til hele landsholdstruppen med min tilstedeværelse, forklarer Frederik Rønnow.
Tanken om, at han ikke længere gider sidde på bænken, har ikke strejfet ham endnu, fordi han stadig føler, han har noget at bidrage med i landsholdsregi.
Hjemme i Union Berlin er Frederik Rønnow det sikre kort mellem stængerne. Han er i færd med sin tredje sæson som førstekeeper i klubben, hvor Bo Svensson er cheftræner og Kristoffer Wichmann er assistent.
Klubben har i øvrigt fået lidt af en drømmestart med 11 point efter de første seks kampe. Det er blot tre point fra førstepladsen.
Det er en voldsom kontrast til sidste sæson, hvor Union Berlin akkurat undgik overlevelseskampen mod nummer tre fra 2. bundesliga, fordi de havde bedre målscorer end Bochum.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere


Union Berlin
Danmark
UEFA Nations League A





































